Ajánlott olvasmányok a jógához

2017.08.31

Az eddigiek alapján ajánlok egy sorrendet, listát a jóga megismeréséhez a tudás (dzsnyána) útján a szentírások mentén.

Végül is ez egy gyűjtemény a védikus irodalom leírásánál található művekből, mely időrendben halad visszafelé, a jelenből elindulva a több ezer éves művekig.

Kezdjük az 5. Védákkal, azaz az Itihászákkal és Purnákkal, melyek egy időutazáson keresztül mesélnek Indiáról és annak kultúrájáról, miközben történeteken keresztül tanítanak, melyeket könnyedén megérthetnek a be nem avatottak és a laikusok is.

Az Itihászák a Mahábhárata és a Rámájána.

A Mahábhárata a Kali juga kezdetekor játszódik (kb. i.e. 3000 évvel) és egy család viszályról szól, melynek híres betétje a Bhagavad gítá vagy más néven Gítá upanisad, ahol Krisna avatár (Visnu egyik megnyilvánulása, alászállása), mint kocsihajtó tanítja Ardzsunát a kuruksétra-i csata előtt. Tehát fontos szem előtt tartani, hogy ez egy upanisad, mely bizalmas tanítás a tanítvány számára a tanítótól.

A Rámájanát Válmiki múni örökítette meg és a Tréta jugában játszódik. Így sokkal régebbi, mint a Mahábhárata és ez a mű úgymond tisztaságán is érződik. Ráma király élettörténetén keresztül mutatja be az erkölcs, az etika alapjait és ezen keresztül egy tiszta és odaadó társadalmat. A történetben Ráma királyt száműzi apja 12 évre az erdőbe az egyik feleségének tett ígérete miatt, ahol is Ráma többek között Vaszistha múni (bölcs, mester) tanításaiban részesül, mely a mű betétjeként a Vaszistha jóga címet viseli.

A Puránák közül a Bhágavata Purána vagy Srímad Bhágavatam 3. ének 28. fejezete ír arról a jógáról, mely lecsendesíti az elmét és hozzá segít az Abszolút megismeréséhez.

A darsanák, filozófiai iskolákon belül elsőnek érdemes az ástika iskolákkal foglalkozni, melyek egy fajta személyes nézőpontból vizsgálják az Abszolútat.

A közvetett iskolákkal, mint alapokkal célszerű kezdeni:

1. a nyája, a logika útja Aksapáda Gautama risi (i.u. 6-5. század) Nyája szútra című munkája;

2. vaisésika / paramánu váda, azaz az atomelmélet, a mai modern tudományok alapjai Kanáda risi (i.u. 6-5. század) Vaisésika szútrája szerint;

3. szánkhja, az elemzés, az elemek számbavétele Kapila muni és Isvarakrishna (i.u. 4-6. század) Szánkhja káriká műve alapján;

4. astángajóga, a jóga nyolc lépcsőfoka Patanydzsali (i.e. 4-3. század) Jóga szútra gyűjteménye révén

A közvetlen iskolák esetében Vjászadéva (i.e. kb. 5000 évvel) a Védánta szútra, a Védák összegzése, vége adja az alapot, melyből számos filozófiai iskola született.

A Védánta szútra alapjait pedig főleg a híres Upanisadok adják, melyből 108 darabot tartanak számon, melyek közül a legismertebbek:

Taittiríja, Aitaréja, Ísa, Kéna, Katha, Mundaka, Prasna, Mándukja, Svétásvatara, Csándógja, Brihad áranjaka.

A Védánta szútra pedig a négy Védák tömörített változata, melyek a Rig, a Száma, az Atharva és a Jadzsur Véda, melyek eredetileg, egy Véda volt.


By Aszanga
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el